Ważne jest, aby fotograf zrozumiał koncepcję zaproponowaną przez klienta lub sam ją wybrał przed wykonaniem pracy. Istnieją dwa główne podejścia do fotografii wnętrz:
Pierwsze polega na fotografowaniu wnętrza w celu oddania go tak realistycznie, jak to tylko możliwe. Ta opcja jest bardziej odpowiednia do fotografii katalogowej (katalog mebli, w którym projektanci tworzą różne wnętrza z asortymentu sklepu) oraz do fotografowania mieszkań i pokoi na sprzedaż lub wynajem.
Drugie podejście polega na uzupełnieniu istniejącej kompozycji jakimś oryginalnym autorskim pomysłem artystycznym. Może to być nietypowy kąt, oświetlenie lub połączenie kolorów. Takie kreatywne sesje aranżowane są głównie na potrzeby portfolio projektantów i studiów projektowych, gdzie dokładne odwzorowanie elementów wnętrza ma drugorzędne znaczenie.
Każda sesja fotografii wnętrz opiera się na oddaniu właściwości jej elementów. Przykładowo, obiektem zdjęć jest sypialnia, w przeniesieniu której ważne jest uchwycenie atmosfery komfortu i przytulności. Głównymi elementami, które przeniosą tę atmosferę, są kurtyny świetlne, łóżko i dywan. Tak więc na zdjęciu tiul będzie lekko falował na wietrze, łóżko będzie wyglądało tak obszernie, jak to możliwe, z osobnym opracowaniem każdej fałdy, a faktura dywanu będzie widoczna szczegółowo, dzięki czemu można zobaczyć każdy stos.
Ale na zdjęciach takich lokali, jak na przykład kluby nocne, ważne jest, aby przekazać nowoczesność i indywidualny styl, podkreślić ciekawe meble, elementy dekoracyjne lub błyszczące powierzchnie.
Na proces organizacji i realizacji fotografii wnętrz mogą mieć wpływ:
- parametry pomieszczenia – fotografowanie małego salonu będzie zasadniczo różniło się od pracy z dużymi pomieszczeniami;
- przepełnienie pomieszczenia meblami;
- obecność we wnętrzu elementów, które muszą lub nie mogą znaleźć się w kadrze;
- brak wystarczającej ilości naturalnego światła;
- duża liczba powierzchni odbijających światło.
Fotografia wnętrz jest złożona technicznie, ponieważ każda indywidualna sytuacja wymaga innego sprzętu, obiektywów, źródeł światła itp. Profesjonalny fotograf zawsze stara się korzystać z naturalnego światła, ale nie zawsze jest to możliwe, więc nie może obejść się bez specjalnych lamp w swoim arsenale.
W każdym razie profesjonalna fotografia wnętrz to zawsze piękny obraz, który przyciąga widza. Udany kąt i światło prowadzą do tego, że wnętrze na nich wygląda harmonijnie i bardzo klimatycznie.
Fotografię wnętrz można u nas zamówić pisząc lub dzwoniąc na dane kontaktowe